• Send page
  • Print page

Future of the ICRC Presidency

30-09-1998 Article, International Review of the Red Cross, No. 324

On 1 January 2000, the International Committee of the Red Cross will have a change of President. The new incumbent will be Mr Jakob Kellenberger, who is currently Swiss Secretary of State for Foreign Affairs. Professor Jacques Forster will take up the post of permanent Vice-President on 1 August 1999.

In taking this decision the ICRC Assembly settled the question as to who would take over from President Cornelio Sommaruga, due to complete his third term in office at the end of 1999. Professor Forster, member of the ICRC, will replace Vice-President Eric Roethlisberger, whose mandate comes to an end in July 1999.

Accordingly, from 1 January 2000 the ICRC Presidency will comprise:

Mr Jakob Kellenberger, President

Mrs Anne Petitpierre, non-permanent Vice-President

Mr Jacques Forster, permanent Vice-President.

    




Related sections

Related pages